Tisková zpráva:
Jarní rovnodennost
V neděli v ranních hodinách 20. března 2016 nastane jarní rovnodennost. Na severní polokouli tímto okamžikem skončí zima a začne jaro. Naopak na jižní polokouli končí léto a začne podzim.
Letní slunovrat v tomto roce nastane v neděli 20. března ráno v 5:30 SEČ (středoevropského času). V tento den vstupuje Slunce do znamení Berana. V tento den se Slunce, které se pohybuje po dráze zvané ekliptika, dostane přímo nad rovník. Bude se nacházet v jarním bodě, což je jeden z průsečíků ekliptiky a světového rovníku. „Pokud bychom se tento den nacházeli v pravé poledne právě na rovníku, budeme mít Slunce v zenitu, tedy přímo nad hlavou a je jasné, že neuvidíme svůj stín. Plzeň se ale nachází na severní polokouli, a tak v pravé poledne zde dosáhne Slunce výšky kolem 40° nad ideálním obzorem.“ říká ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík.
Na severní polokouli okamžikem jarní rovnodennosti skončí astronomická zima a začne jaro. Naopak na jižní polokouli končí léto a začíná podzim. V den jarní rovnodennosti je bílý den stejně dlouhý jako noc a trvá 12 hodin. „Jarní rovnodennost však nemá přímý vliv na meteorologickou situaci. To, jaké bude počasí, závisí na okamžitém postavení a intenzitě tlakových a frontálních systémů. Takže sněhové přeháňky klidně mohou přijít i po tomto datu.“ dodává Honzík.
V následujícím období po jarní rovnodennosti bude nadále narůstat denní oblouk Slunce a tím i postupně narůstat výška Slunce nad obzorem. To bude mít za následek další prodlužování bílého dne na úkor stále kratší noci. Východy Slunce se budou posouvat více na severovýchod, západy zase více na severozápad. Tato situace se změní až příchodem letního slunovratu 21. června.