Tisková zpráva:
Pozvánka na přednášku: Viktor Votruba – Jak se hledají nové hvězdy analýzou dat?
Objevy nových vzdálených těles teď již zdaleka nejsou jen záležitostí stále větších a kvalitnějších dalekohledů. Jaké metody se používají třeba k odhalení nových hvězd? Jakou roli v tom hrají data získaná pozorováním a jaké jejich zpracování? Potřebujeme k odhalení nových hvězd umělou inteligenci? O tom bude ve Velkém klubu plzeňské radnice ve středu 30. dubna 2014 přednášet jeden z našich expertů na numerické zpracování astronomických dat Viktor Votruba ze Stelárního oddělení Astronomického ústavu v Ondřejově.
Technologický pokrok zejména v oblasti výpočetní techniky a robotizace dalekohledů poznamenal i způsob zpracování astronomických dat. Ke slovu se dostávají moderní metody založené na umělé inteligenci a dalších netradičních postupech. V rámci přednášky Viktor Votruba například ukáže, jak lze automaticky klasifikovat typy proměnných hvězd a odhalit ty nové nebo pomocí těchto metod upozornit na anomální chování hvězd. A to vše na praktických příkladech fotometrické přehlídkové databáze polského projektu OGLE II, jejichž analýzou se Viktor Votruba zabýval a kde spolu s týmem odhalili nový typ proměnnosti.
Přednáška se pod názvem „Co má společného shluková analýza, neuronová síť a genetické algoritmy aneb netradiční způsoby analýzy dat v astronomii“ koná ve Velkém klubu v suterénu plzeňské radnice. Začátek je v 19 hodin. Vstupné pro dospělé 30 Kč, pro studující, mládež, důchodce a ZTP 20 Kč, členové Astronomického klubu a České astronomické společnosti zdarma.
Další přednáška se ve Velkém klubu plzeňské radnice bude konat ve středu 14. května 2014. O observatoři Gaia a přesné astrometrii bude přednášet Ondřej Trnka z Hvězdárny a planetária Plzeň.
Přílohy:
Foto 1 – Obrázek z přednášky Viktora Votruby
Odkazy:
Rozhovor: Viktor Votruba – Pulsující hvězdy
Rozhovor: Viktor Votruba a Prémie za horké hvězdy
Poznámky pro editory:
Mgr. Viktor VOTRUBA, Ph.D. (*1977) – Vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Nejprve pracoval na hvězdárně Mikuláše Koperníka v Brně, nyní pracuje ve Stelárním oddělení Astronomického ústavu v Ondřejově, kde se zabývá metodami zpracování astronomických dat, studiem proměnných, horkých hvězd a hvězdného pohybu. V roce 2010 získal Prémii Otto Wichterleho udělovanou Akademií věd mladým vědeckým pracovníkům.