Veřejné pozorování: Skvrňany

Pozorování Měsíce a dalších objektů vzdáleného vesmíru astronomickými dalekohledy.
Den se zkracuje, čas se ze soboty na neděli změní o hodinu a tak se již mnohem dříve můžeme podívat na hvězdnou oblohu, a to třeba i s dětmi. Podzimní obloha k tomu přímo vybízí. Kromě Velkého a Malého vozu můžeme na obloze spatřit útvar, jehož podobnost s Velkým vozem je opravdu nápadná. Otevřená hvězdokupa Plejády je na podzimní obloze dobře pozorovatelná. Počet hvězd, které v ní uvidíte pouhým okem, ale závisí nejen na vhodném pozorovacím místě, ale také na vašem zraku. Při říjnových pozorováních se astronomický dalekohled na vybraných místech v Plzni tentokrát obrátí i k dalším hvězdokupám a galaxiím. Plejády, česky nazývané také Kuřátka, pak ukážeme také dalekohledem spolu s dvojicí hvězdokup Chí a Há v souhvězdí Persea. V souhvězdí Býka je možné pouhým okem spatřit další hvězdokupu Hyády. Jako oko býka pak uvnitř jeho hlavy září rudý obr Aldebaran. Zájemci o hvězdné nebe tak budou moci porovnat běžný pohled okem s tím detailním v dalekohledu – ten odhalí krásu těchto objektů, která zůstává běžnému pozorovateli utajena.
Každé pozorování vždy doplňuje výklad o souhvězdích i objektech v zorném poli dalekohledu. Nejlepší pozorovací podmínky pro pozorování hvězd a pro orientaci na obloze jsou v rámci Plzně na stanovišti Sylván, kde proběhne pozorování v pátek 31. října. Právě na Sylván přichází nahlédnout do dalekohledu nejvíce lidí.
Pro každého máme připravenou jednoduchou mapu říjnové hvězdné oblohy a popis nejzajímavějších bodů na ní. Pro vážné zájemce je k dispozici také tzv. otočná mapa hvězdné oblohy, což je jednoduchá pomůcka, na které si můžete nastavit právě viditelnou část oblohy nad vámi podle aktuálního data a času. „Souhvězdí jsou popsána na našich internetových stránkách v seriálech článků: Souhvězdí a mytologie a Zapomenutá souhvězdí.
Pozorování budou probíhat na třech stanovištích v různých částech Plzně od středy 29. do pátku 31. října, vždy od 19.00 hodin přibližně do 20.30 hodin ovšem jen za bezoblačné oblohy. „Veškeré termíny i polohy pozorovacích míst v Plzni naleznou zájemci na stránkách Hvězdárny a planetária Plzeň www.hvezdarnaplzen.cz kde se v kalendáři přibližně 1-2 hodiny před začátkem pozorování rozsvítí jako semafor ukazatel stavu rozhodnutí informující o tom, zda mají zájemci na zelenou vyjet na pozorování, nebo zda dostalo pozorování kvůli oblačnosti na obloze červenou. Pozorování jsou zdarma, na přisvícení papírových podkladů doporučují plzeňští hvězdáři vzít s sebou zastíněnou baterku, nejlépe s tlumeným červeným světlem.